Karma Dolina Noteci Rafi Z Jagnięciną

Karma Rafi o smaku jagnięciny to mokra karma, która spełnia zalecenia FEDIAF i jest dedykowana dorosłym psom wszystkich ras. Pomimo oznaczenia jagnięciny w składzie nie jesteśmy do końca w stanie stwierdzić, że karma ta nie posiada innych źródeł białka zwierzęcego. Natomiast możemy pochwalić tą karmę za optymalną ilość węglowodanów, krótki skład oraz wysoki udział białka, za który odpowiadają komponenty mięsne w składzie.

Kraj pochodzenia - Polska

  • Rodzaj: mokra karma dla psa
  • Dla: psów dorosłych
  • Marka: Dolina Noteci
  • Dla psa z cukrzycą: tak
  • Dla psa z chorą trzustką/wątrobą: nie
  • Dla psa z niewydolnością nerek: nie
  • Monobiałkowa (jedno źródło białka zwierzęcego): nie
  • Bezzbożowa: tak
  • Niskotłuszczowa: nie
  • Hipoalergiczna (z białkiem hydrolizowanym): nie
  • Karma weterynaryjna: nie
 

Plusy i minusy

Plusy Minusy
Optymalna ilość węglowodanów Wysoka ilość tłuszczu i fosforu
Dodatek owoców Niejasno opisany skład
Spełnia zalecenia żywieniowe FEDIAF Brak kwasów omega-3 pochodzenia zwierzęcego
Poprawny stosunek Ca:P  
Krótki skład  
Brak zbóż  

Skład ogólny i analityczny, w tym dodatki

Skład: mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego 65% (mięso jagnięce 4%), owoce (borówka amerykańska 2%, żurawina 2%), substancje mineralne, oleje i tłuszcze (olej lniany 0,2%), tymianek suszony 0,01%.

Legenda:

  • Składniki korzystne i bezpieczne w diecie psa
  • Składniki niekorzystne lub kontrowersyjne w diecie psa
  • Składnik neutralny lub o nieznanym/ciężkim do określenia działaniu

Skład analityczny: białko 9%, tłuszcz 7%, popiół 2,5%, włókno 0,8%, wilgotność 78%, wapń 0,3%, fosfor 0,25%, NFE: 12,3%

Dodatki (na kg): Witamina D3 – 450 IU, Witamina E – 40 mg, Cynk (tlenek cynku) – 30 mg, Mangan (tlenek manganu (II)) – 2 mg, Miedź (siarczan miedzi, pięciowodny) – 0,4 mg, Jod (powlekany, granulowany jodan wapnia, bezwodny) – 0,3 mg.

Rozkład makroskładników

40,9%
Białko
min.18%
 
Badania na ten moment nie ustaliły maksymalnej ilości białka w psiej diecie. Nie udało się także potwierdzić, że sformułowanie „przebiałkowanie” realnie występuje i dotyczy psów. Psy bardzo dobrze radzą sobie na diecie wysokobiałkowej i nie powinniśmy martwić się wysokim białkiem w karmie.
31,8%
Tłuszcz
min. 5,5%
 
FEDIAF nie umieściło w zaleceniach żywieniowych maksymalnej ilości tłuszczu. Szacuje się, że zdrowe psy powinny mieć dietę do 25% tłuszczu w suchej masie lub możemy się trzymać 2-3g tłuszczu/kg masy ciała zwierzęcia.
12,3%
Węglowodany
20 - 25%
 
Badania nie wykazały by zdrowe psy miały jakiekolwiek zapotrzebowanie na węglowodany, stąd nie są one wymagane w ich diecie. Natomiast zbadano wpływ węglowodanów w diecie suk ciężarnych i karmiących, które wskazuje, że potrzebują one diety bogatej w węglowodany nawet na poziomie 45% by utrzymać optymalną wydajność produkcyjną. Uważamy, że 25% węglowodanów w diecie jest maksymalną ilością jaką można podać psu. Nadmiar węglowodanów może przyczyniać się do otyłości, podnosi poziom cholesterolu, a także może prowadzić do cukrzycy.

Białko: 40,9% w suchej masie, co odpowiada ok. 102,2g/1000kcal. Minimalne zalecenia FEDIAF to 18% białka dla psów dorosłych. Patrząc na skład i źródła białka to większość białka pochodzi z produktów zwierzęcych, jednak nie jesteśmy stanie przybliżyć jego wartości ze względu na niejasny skład. FEDIAF ani badania nie podają maksymalnej wartości białka w diecie psa. W naszej opinii ilość białka w tej karmie jest w normie.

Źródła białka w karmie: mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego (jagnięcina)

Tłuszcz: 31,8% w suchej masie, co odpowiada 79,5g/1000kcal. Minimalne zalecenia FEDIAF to 5,5% dla dorosłego, zdrowego psa. Ilość ta nie jest odpowiednia dla psów z problemami wątrobowymi i trzustkowymi. W naszej opinii ilość tłuszczu w tej karmie jest nieco wysoka i może przysporzyć niektóre psy o problemy trawienne i biegunki.

Źródła tłuszczu w karmie: mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, olej lniany

Węglowodany (NFE)*: w suchej masie to 12,3%. Pomimo, że nie ustalano minimalnej ani maksymalnej ilości węglowodanów w diecie dla zdrowych psów uważamy, że jest ich ilość jest odpowiednia.

Źródła węglowodanów w karmie: żurawina, borówka

* NFE - bezazotowe związki wyciągowe (węglowodany)

Analiza składu

Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego 65% (mięso jagnięce 4%): nie jesteśmy w stanie ocenić co konkretnie ani w jakiej ilości kryje się za tym składnikiem. Z 65% tylko 4% to mięso jagnięce, a pozostałe 61% mogą stanowić podroby (niekoniecznie jagnięce), lub produkty kategorii 3 nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi, a nawet produkty uboczne jagnięciny bądź innych zwierząt. 

Borówka amerykańska: bogata w węglowodany i włókno pokarmowe. Charakteryzuje się znikomą ilością kalorii, białka i tłuszczu, co czyni ją bogatą w witaminy, takie jak wit. C, E, A oraz K.

Żurawina: bogata w włókno pokarmowe, miedź i mangan, a także w witaminy. 

Olej lniany: psi organizm ma niewielkie zdolności do przekształcania olei roślinnych (kwasów ALA) do aktywnych form (EPA i DHA). Oleje roślinne posiadają wysokie ilości kwasów omega-6, które występują naturalnie w mięsie, w wystarczających ilościach. Podaż olejów roślinnych może oddziaływać niekorzystanie na organizm psa i powodować stany zapalne (w przeciwieństwie do olejów rybnych, które stany zapalne niwelują). Z tych powodów nie zaleca się dodatku olei roślinnych w diecie psa.

Tymianek: posiada witaminy z gr. B, wit. C oraz minerały takie jak potas, wapń i magnez.

Analiza składu analitycznego (w suchej masie)

3,6%
Włókno
11,3%
Popiół
1,14%
Fosfor
1,36%
Wapń

Włókno pokarmowe: 3,6% w suchej masie. Opisuje maksymalną strawność karmy, która w tym przypadku może być wysoka, ale ze względu na brak informacji ciężko to stwierdzić.

Popiół: 11,3% w suchej masie. Są to związki mineralne, głównie wapnia, fosforu, miedzi, manganu i cynku. Wpływa na uczucie sytości. Wartość powyżej 7% wskazuje nam, że strawność karmy jest niższa i posiada gorszej jakości składniki. Popiół wpływa także na uczucie sytości.

Fosfor: 1,14% w suchej masie. Zalecenia FEDIAF to min. 0,46%-1,6%. Przy przewadze składników roślinnych w składzie może to być gorzej przyswajalny fosfor dla psa. Nadmiar fosforu może doprowadzić do problemów z nerkami. Uważamy, że ilość fosforu w tej karmie jest w normie.

Wapń: 1,36% w suchej masie. Zalecenia FEDIAF to 0,58%-2,5% dla dorosłego psa. Ten parametr wygląda całkiem przyzwoicie.

Stosunek wapń:fosfor (Ca:P): to 1,2:1. Zalecenia FEDIAF to najlepiej 1:1-2:1. Uważamy, że stosunek wapnia do fosforu jest odpowiedni w tej karmie.

Energia metaboliczna i strawność karmy

86%
Strawność karmy

Zgodnie ze wzorami National Research Council (NRC2006a) energia metaboliczna tej karmy to 100,5kcal/100g (1005kcal/kg).

Strawność karmy liczona ze wzoru jest w granicach 86%, jednak wpływ na strawność mają także inne komponenty, o których możemy mieć za mało informacji od producenta.

Podsumowanie i ocena

40%
Odżywczość
30%
Składniki
65%
Produkty zwierzęce
4%
Warzywa i owoce
65%
Mięso i podroby po odwodnieniu
40%
Opłacalność

Karma Rafi z jagnięciną to mokra, pełnoporcjowa karma dla dorosłych psów. Spełnia minimalne zalecenia FEDIAF dla zdrowych psów swoimi składnikami analitycznymi. Plusem w tej karmie jest poprawny stosunek Ca:P, w tym dobra ogólna ilość fosforu. Możemy także zauważyć, że karma ma bardzo dobrą ilość węglowodanów, a w tym mały dodatek warzyw i owoców. Choć mogłoby być ich nieco więcej niż 4%. 

Całościowo karma ma krótki, choć nieco niejasny skład, co wpływa na jego ogólną ocenę. 

Jak wiemy, najważniejsze w diecie psa są produkty pochodzenia zwierzęcego, ich jakość i ilość. W tej karmie bardzo ciężko ocenić ten składnik, a przy tym nie jesteśmy w stanie odczytać czy 65% stanowi jagnięcina, czy jakieś inne białko zwierzęce. Brak wyszczególnienia i co znajduje się w pozostałych 61% budzi lekki niepokój co do jakości karmy. Kolejnymi minusami to brak kwasów omega-3 pochodzenia zwierzęcego, które są ważne w psiej diecie. Spoglądając na ilość tłuszczu raczej nie zalecamy tej karmy psom, które mają delikatny brzuszek, jelita i cierpią na problemy ze strony układu pokarmowego. 

Z tych powodów finalna ocena karmy Rafi z jagnięciną to 4/10 (średnio akceptowalna).

Pamiętaj: przedstawiana recenzja karmy zawiera normy odnoszące się do psów dorosłych oraz seniorów. Podane wartości mogą nie być odpowiednie dla psów chorych i szczeniaków. Weź to pod uwagę podczas wyboru najlepszej karmy dla psa.

To może Cię zainteresować:

Owczarek Portugalski – wszystko o rasie
Bedlington terrier – łagodna owieczka czy nieustraszony łowca?
Wiszący brzuch u kota – czy to powód do niepokoju?
Błona na oku? Czemu trzecia powieka u kota jest widoczna?
Łysienie u kota – co to za choroba?
Objawy zatrucia u kota po zjedzeniu roślin – pierwsza pomoc
Oceń karmę
5/5 - (1 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *